Niezapomniana Zofia Stryjeńska

Zofia Stryjeńska była świetną postacią

Prządka, Lipiec, Sierpień, Ogień to jej prace. Zofia Stryjeńska nosiła nazwisko po mężu, a z domu nazywała się Lubańska. Była malarką, parała się grafiką, ilustrowała, dbała o scenografie. Jej mężem był Karol Stryjeński. W dwudziestoleciu międzywojennym była znana na równi z Tamarą Łempicka, ale dzisiaj jest nieco zapomniana. Znawcy jednak wiedzą kim była i znają jej osiągnięcia malarskie i plastyczne. Urodziła się 13 maja 1891 roku w Krakowie, a zmarła 28 lutego 1976 roku w Genewie. Była obywatelką świata. Pochodziła z mieszczańskiej rodziny, ale miała szlachecki rodowód. 

Ludowe motywy

W jej sztuce pojawiły się motywy ludowe, które jednak przetwarzała po swojemu, w autorski sposób. Jakość jej prac jest wyjątkowa, a malarka znała artystyczne rzemiosło doskonale. Po wojnie nadal tworzyła, ale miała problemy zdrowotne, jej sztuka nie znajdowała odbiorców tak, jak przed wojną. Do malarstwa włączyła motywy religijne, ale nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Miała problemy finansowe, malowała, aby utrzymać się. 

Ciekawostką jest to, że Zofia Stryjeńska w młodości przez rok studiowała w Monachium, przebrana za mężczyznę, ponieważ kobietom nie zezwalano na studiowanie w tej uczelni. Po zdemaskowaniu jej przez kolegów wróciła do Polski. Warto obejrzeć jej prace, np. Bożki Słowiańskie, ponieważ są niebanalne i mają wyrazisty styl. Z pewnością tę malarkę należy przypominać i prezentować ją na wystawach, jej dzieła są wyjątkowe i znaczące dla każdego wykształconego człowieka. 

Zofia Stryjeńska była świetną postacią Prządka, Lipiec, Sierpień, Ogień to jej prace. Zofia Stryjeńska nosiła nazwisko po mężu, a z domu nazywała się Lubańska. Była malarką, parała się grafiką, ilustrowała, dbała o scenografie. Jej mężem był Karol Stryjeński. W dwudziestoleciu międzywojennym była znana na równi z Tamarą Łempicka, ale dzisiaj jest nieco zapomniana. Znawcy jednak…