Sztuka grzecznego odmawiania: Jak taktycznie zdeclinować zaproszenie?

Bycie zapraszanym na różnego rodzaju spotkania, imprezy czy wydarzenia jest częścią naszego codziennego życia. Nie zawsze jednak mamy możliwość, bądź chęć, na skorzystanie z otrzymanego zaproszenia. Powodów jest wiele. Mogą to być wcześniej ustalone plany, zobowiązania rodzinne, praca, a czasem zwyczajnie brak sił i potrzeba odpoczynku. Jest to zrozumiałe, ale jak grzecznie odmówić zaproszenia, nie urazając przy tym innej osoby?

Odmawianie, zwłaszcza gdy jest to osobie bliskiej nam i cenionej, bywa kłopotliwe. Tym niemniej, umiejętność asertywnego wyrażania swojego stanowiska jest kluczowa w budowaniu zdrowych relacji. Wyartykułowane w przemyślany i delikatny sposób 'nie’ jest zgodne z zasadami kultury osobistej. Ważne jest jednak, aby znać kilka zasad, które pomogą przekazać swoją decyzję bez zbędnego narażania się na nieporozumienia.

Przede wszystkim, warto pamiętać, że odmowa jest prawem każdej osoby. Nikt nie powinien czuć się zmuszony do czegoś, na co nie ma ochoty lub możliwości. Należy jednak pamiętać, że to, jak odmówimy, bywa równie ważne co sam fakt odmowy.

Pamiętajmy o odpowiednim tonie głosu. Niezależnie, czy odmawiamy osobiście, przez telefon czy w wiadomości, dobrze jest utrzymać ton głosu na neutralnym, a najlepiej przyjacielskim poziomie. Często to, jak coś powiemy, ma większe znaczenie niż to, co tak naprawdę mówimy. Nie unikajmy bezpośredniego kontaktu wzrokowego i utrzymania otwartej postawy ciała. To pomoże pokazać, że szanujemy drugą osobę mimo odmowy.

Jeżeli to możliwe, warto również podać powód naszej odmowy. Nie musi to być super szczegółowe wyjaśnienie. Wystarczy krótkie stwierdzenie pokazujące, że mamy już inne plany, jesteśmy zbyt zmęczeni albo po prostu nie czujemy się komfortowo na pewnego rodzaju imprezach. Jeżeli jedoch nie masz pewnej, konkretnej przyczyny, prostym 'Dziękuję za zaproszenie, ale obawiam się, że nie będę mógł się pojawić’, też powinno wystarczyć.

Zawsze dziękuj za zaproszenie. Nawet jeżeli wiesz, że nie przyjdziesz na daną imprezę lub spotkanie, to samo zaproszenie jest gestem, który pokazuje, że inna osoba chciała spędzić z tobą czas. Kulturalne jest pokazać wdzięczność za to, podziękować i dopiero potem grzecznie odmówić.

Przy odmowie ważne jest również, aby nie odkładać jej na ostatnią chwilę. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy do ostatniej chwili nie wiemy, czy będziemy w stanie skorzystać z zaproszenia czy nie. Niemniej jednak, jeżeli już wiemy, że nie damy rady, powinniśmy o tym jak najwcześniej poinformować gospodarza. To jest znacznie lepsze niż odwoływanie swojego udziału na ostatnią chwilę.

Umiejętność grzecznego odmawiania to ważny element naszej komunikacji interpersonalnej. Pozwala nie tylko troszczyć się o nasze własne dobre samopoczucie, ale również budować szczere i zdrowe relacje z innymi ludźmi. Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy: ważne jest nie tylko jak grzecznie odmówić zaproszenia, ale i jak na to zareaguje inna osoba. Prawdziwy przyjaciel zrozumie Twoje 'nie’ i nie będzie Cię przez to mniej szanować.

Przeczytaj więcej na: https://meskimokiem.pl/jak-grzecznie-odmowic-zaproszenia-przyklady-odpowiedzi/.

Bycie zapraszanym na różnego rodzaju spotkania, imprezy czy wydarzenia jest częścią naszego codziennego życia. Nie zawsze jednak mamy możliwość, bądź chęć, na skorzystanie z otrzymanego zaproszenia. Powodów jest wiele. Mogą to być wcześniej ustalone plany, zobowiązania rodzinne, praca, a czasem zwyczajnie brak sił i potrzeba odpoczynku. Jest to zrozumiałe, ale jak grzecznie odmówić zaproszenia, nie…