Dżersej – elastyczny materiał o niezliczonych zastosowaniach

Dżersej to niezwykle popularny materiał, z którego tworzone są różnego rodzaju ubrania, jak sukienki, bluzki, spodnie, czy koszulki. Znakomicie sprawdza się zarówno w modzie codziennej, jak i przy odzieży sportowej, czy strojach na specjalne okazje. Zaskakuje swoją elastycznością, ale także komfortem noszenia. Dochodzi do tego jego łatwość w obróbce, co jest niezmiernie ważne dla producentów odzieży. Czy zastanawialiście się kiedyś jednak dżersej co to za materiał?

Pochodzi on z międzynarodowej grupy dzianin pętelkowych, produkowanych z różnego rodzaju surowców włókienniczych. Jego nazwa nawiązuje do wyspy Jersey – największego z Kanałowych Wysp Brytyjskich, gdzie po raz pierwszy zaczęto go wytwarzać. Dzianina dżersejowa zalicza się do dzianin wyrównanych, charakteryzując się z jednej strony pętelkami przednimi, a z drugiej – tylnymi. To, co ją odróżnia, to charakterystyczna 'elastyczność’ – można ją rozciągać we wszystkich kierunkach, co jest dużej zaletą, szczególnie przy produkcji odzieży, która ma idealnie dopasowywać się do sylwetki.

Warto zaznaczyć, że dżersej to typ materiału, a nie konkretny surowiec, z którego jest wykonany. Może być zatem produkowany z różnych surowców włókienniczych – zarówno naturalnych jak bawełna, wełna czy jedwab, jak i sztucznych i syntetycznych: poliester, poliamid, elastan czy modal. Wiele zależy od tego, jakie właściwości chcemy uzyskać. Bawełniany dżersej to 'oddychający’ materiał, doskonały letnie dni. Dżersej z dodatkiem elastanu to zaś podstawa do produkcji legginsów, rajstop czy dopasowanych sukienek.

Dżersej co to za materiał? To przede wszystkim materiał o niezliczonych zastosowaniach. Wykorzystuje się go do produkcji najróżniejszych elementów garderoby. Jego uniwersalność polega na tym, że sprawdza się zarówno przy produkcji odzieży dziecięcej, jak i damskiej czy męskiej. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu bielizny, piżam, sukienek, koszul i bluzek, a także spodni i spódnic. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować go także przy produkcji czapek, szali czy ręczników.

Dżersej to także materiał niezwykle przyjazny dla skóry. Jest miękki, przyjemny w dotyku, nie powoduje podrażnień. Ponadto, dzięki swojej elastyczności, nie krępuje ruchów, co jest niezmiernie ważne, szczególnie przy produkcji odzieży dla dzieci i ubrań sportowych. Właściwości termoregulacyjne, znakomite przewodnictwo wilgoci oraz łatwość w pielęgnacji, czynią go idealnym materiałem do produkcji odzieży obecnej w naszych szafach.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób dba o komfort noszenia, a jednocześnie o estetykę, dżersej ma swoje solidne miejsce na rynku mody. Skupienie na jakości, praktyczności, a także na wyglądzie, powoduje, że coraz więcej osób sięga po ubrania wykonane z tego miękkiego i elastycznego materiału. I choć dżersej to materiał nie bez wad – czasem trudniej go prasować, a czasem narażony jest na mechacenie – to jego zalety zdecydowanie przeważają. Niezależnie czy szukasz komfortu, funkcjonalności, czy estetyki, dżersej okaże się doskonałym wyborem.

Dżersej to niezwykle popularny materiał, z którego tworzone są różnego rodzaju ubrania, jak sukienki, bluzki, spodnie, czy koszulki. Znakomicie sprawdza się zarówno w modzie codziennej, jak i przy odzieży sportowej, czy strojach na specjalne okazje. Zaskakuje swoją elastycznością, ale także komfortem noszenia. Dochodzi do tego jego łatwość w obróbce, co jest niezmiernie ważne dla producentów…