Czym jest promiskuityzm i co warto o nim wiedzieć?

Można pokusić się o stwierdzenie, że promiskuityzm jest pojęciem, które dla zdecydowanej większości osób brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem mianem tym określa się podejmowanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi ludźmi. Uważa się, że może być to objaw jakiegoś zaburzenia psychicznego, choć nie jest to regułą. Co ciekawe, zjawisko to jest znane ludzkości od wieków. 

Promiskuityzm – jakie skutki za sobą niesie?

Mimo, że promiskuityzm jest zjawiskiem naturalnym, zarówno wśród ludzi jak i zwierząt, z całą pewnością nie można określić go mianem powszechnego. Istnieje wiele przyczyn promiskuityzmu, który wcale nie musi wynikać z zaburzeń psychicznych. Podejmowanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi osobami może mieć swoje źródło w niskiej samoocenie, w traumach z przeszłości, a także w nieudanych doświadczeniach seksualnych. Przyczynę może stanowić również bardzo wysokie libido lub niedojrzałość emocjonalna. Jakie zaś są skutki promiskuityzmu? Można je podzielić zarówno na pozytywne jak i negatywne. Dzięki przypadkowym kontaktom seksualnym na pewno można zdobyć doświadczenie erotyczne. Dla niektórych atutem może być również możliwość poznania interesujących osób. Bogate życie erotyczne może zwiększać również pewność siebie oraz poprawiać nastrój. Niestety, przypadkowe kontakty seksualne niosą za sobą zwiększone ryzyko chorób wenerycznych, a także przemocy. Osoby uprawiające częsty, przygodny seks narażone są również na zwiększone ryzyko depresji czy zaburzeń lękowych. Mogą doświadczać także trudności w budowaniu związków opartych na głębokiej więzi emocjonalnej.  

Można pokusić się o stwierdzenie, że promiskuityzm jest pojęciem, które dla zdecydowanej większości osób brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem mianem tym określa się podejmowanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi ludźmi. Uważa się, że może być to objaw jakiegoś zaburzenia psychicznego, choć nie jest to regułą. Co ciekawe, zjawisko to jest znane ludzkości od wieków.  Promiskuityzm – jakie…